معرفی بهترین منابع لیسنینگ آیلتس

منابع لیسنینگ آیلتس

مهارت لیسنینگ یکی از ۴ مهارت اصلی زبان انگلیسی است که داوطلبان در آزمون های معتبر و بین المللی نظیر آیلتس باید به سوالات مربوط به آن پاسخ دهند. آشنایی با نحوه برگزاری بخش لیسنینگ آزمون، استفاده از منابع لیسنینگ آیلتس کمک می کند تا بتوانید بهترین عملکرد را در روز آزمون داشته باشید و نمره خوبی کسب کنید. به همین جهت در ابتدا شما را با روند برگزاری این بخش از آزمون آشنا می کنیم و سپس منابعی را برای تقویت لیسنینگ و کسب آمادگی لازم برای آیلتس به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

 

آزمون لیسنینگ آیلتس

در آزمون لیسنینگ آیلتس ۳۰ دقیقه زمان در اختیار دارید تا به چهار صدای ضبط شده از انگلیسی زبانان بومی گوش دهید و پس از آن پاسخ‌های خود را برای یک سری سؤالات بنویسید.
۱ – مکالمه‌ اولی که برایتان پخش میشود بین دو نفر صورت گرفته است. موضوع این مقاله در مورد مسائل احتماعی روزمره است.
۲ – صدای دومی که پخش میشود یک مونولوگ در یک زمینه یک موضوع اجتماعی روزمره است، به عنوان مثال: سخنرانی در مورد امکانات محلی.
۳ – سومین بخش لیسنینگ آیلتس به مکالمه ای که بین حداکثر چهار نفر در یک زمینه آموزشی یا آموزشی تنظیم شده است اختصاص پیدا میکند، برای مثال یک معلم دانشگاه و دانشجویی که در مورد یک تکلیف بحث می‌کنند.
۴ – آخرین صدا نیز مجددا حالت مونولوگ دارد که به یک موضوع دانشگاهی همانند یک سخنرانی می پردازد.

بیشتر بخوانید: نمره آزمون آیلتس چگونه محاسبه میشود؟

سؤالات لیسنینگ آزمون آیلتس

پیش از اینکه به منابع لیسنینگ آیلتس بپردازیم، انواع سوالاتی که در این بخش با آنها رو به رو شوید را مرور می کنیم:

چندگزینه‌ای

برای پاسخ به سوالات این بخش باید یک پاسخ صحیح بین ۳ گزینه که به صورت A، B یا C مشخص شده اند را انتخاب کنند. بعضا دیده شده است که لیست طولانی‌تری از پاسخ‌های احتمالی در اختیار داوطلبان قرار داده می‌شود. در پنسن شرایطی باید بیش از یک مورد را انتخاب کنید. بنابراین نیاز است تا سؤال را با دقت بخوانید تا بررسی کنید چه تعداد از پاسخ ها میتوانند صحیح باشند.

تطبیقی

این بخش از سؤالات به جهت سنجش مهارت گوش دادن شما و دقت به جزئیات در نظر گرفته شده است. شما به عنوان داوطلب آیلتس ملزم خواهید بود که یک لیست شماره‌گذاری شده از متن شنیدنی را با مجموعه‌ای از گزینه‌های موجود در مقاله سؤال مطابقت دهید. در این بخش نیز ممکن ست که مجموعه ای از گزینه‌ها به هم نزدیک باشند.

طرح، نقشه و نمودار

در این نوع سؤالات لازم است برچسب‌ها را روی یک نقشه (به عنوان مثال یک ساختمان)، نقشه (به عنوان مثال بخشی از یک شهر) یا نمودار (به عنوان مثال یک قطعه از تجهیزات) تکمیل کنند. پاسخ‌ها معمولاً از لیست موجود در متن سؤال انتخاب می‌شوند.

فرم، یادداشت، جدول، نمودار جریان، تکمیل خلاصه

در این بخش از آزمون باید خلاصه‌های مربوط به بخشی از متن یا تمام متن را پر کنید. طرح اصلی بر ایده‌ها / واقعیت‌های اصلی متن متمرکز خواهد شد. ممکن است:
  1. یک فرم: اغلب برای ضبط جزئیات واقعی مانند نام استفاده می‌شود.
  2. مجموعه‌ای از یادداشت‌ها: برای خلاصه کردن هر نوع اطلاعات با استفاده از طرح برای نشان دادن نحوه ارتباط اقلام مختلف با یکدیگر استفاده می‌شود.
  3. یک جدول: به عنوان روشی برای جمع‌بندی اطلاعات استفاده می‌شود، به عنوان مثال مکان / زمان / قیمت.
  4. نمودار جریان: برای خلاصه کردن فرآیندی که دارای مراحل واضح است، با جهت فرایند نشان داده شده توسط فلش‌ها، استفاده می‌شود.
در این سبک از سوالات ممکن است مجبور باشید پاسخ‌های خود را از لیست موجود در متن سؤالات انتخاب کنید یا کلمات مجهول در صدایی که برایتان پخش شده است را شناسایی کرده و حد کلمه مندرج در دستورالعمل را حفظ کنید.

جواب کوتاه

در این بخش محدودیت تعداد کلمات برایتان وجود دارد و در صورت پاسخ طولانی‌تر نمره لازم را دریافت نمی‌کنید! جالب است بدانید که خط تیره به عنوان کلمات منفرد به حساب می‌آیند.
مقالات مرتبط:

مهمترین منابع لیسنینگ آیلتس

پس از مرور و بررسی انواع سوالاتی که در این آزمون ممکن است با آنها مواجه شوید، شما را با معتبرترین منابع لیسنینگ آیلتس آشنا می کنیم تا بتوانید با انتخاب صحیح منابع، تمرین و تکرار لیسنینگ آزمون های گذشته بتوانید به نمره دلخواهتان دست پیدا کنید.

بهترین کتاب‌های لیسنینگ آیلتس

۱- کتاب Listening for IELTS

کتاب Listening for IELTS از پر طرفدارترین منابع برای تقویت لیسنینگ آیلتس محسوب می شود. هر یک از ۱۲ درس این کتاب به موضوع متفاوتی برای تقویت لیسنینگ پرداخته است. این کتاب نیز مشابه آن یعنی (Reading for IELTS) است که برای تقویت ریدینگ آیلتس طراحی شده است، با یخش لغت آغاز می شود، و پس از هر درس، بخشی جهت مرور انواع سوالات و راه های پاسخ دادن به سوالات قرار داده شده است.

Listening-for-IELTS

۲- کتاب Tactics for Listening

سطح بندی کتاب های Tactics for Listeningبه گونه ای است که تمام مباحث روزمره زبان انگلیسی را پوشش می دهند. این ۳ کتاب که برای دانشگاه آکسفورد هستند از بهترین منابع تقویت لیسنینگ به شمار می آیند و سالهاست مورد استقبال معلمان تدریس خصوصی آیلتس قرار گرفته اند.

کتاب Basic برای سطح پایه توصیه میشود و ۲ کتاب بعدی برای سطح pre-intermediate یا ما قبل متوسطه توصیه می شوند. نویسنده کتاب Jack C Richards است و در این مجموعه انگلیسی با لهجه آمریکایی مورد توجه قرار گرفته است.

بهترین-منابع-لیسنینگ-برای-آیلتس

۳- کتاب (real listening and speaking (1,2,3,4

این مجموعه کتاب دارای ۴ سطح است و تمامی سطوح مقدماتی تا پیشرفته را شامل می شود. real listening and speaking تقویت کننده مهارت لیسنینگ عمومی شما است و تاثیر چشمگیری در بهبود این مهارت دارد. این کتاب نیز شامل فایل صوتی است .

بهترین منابع-لیسنینگ-آیلتس

۴- کتاب Get Ready For IELTS Listening

این کتاب مخصوص کسانی است که سطح زبانشان a2 است و برای زبان آموزانی با سطح Pre-Intermediate تدارک دیده شده است.  هر درس در این کتاب ۳ بخش را شامل می شود.

  • بخش اول: بهبود دایره لغات و نحوه درست نوشتن کلمات
  • بخش دوم: آموزش تکنیک های لیسنینگ آیلتس می باشد
  • بخش سوم: تمرین های شبیه سازی شده متناسب با لول زبان آموز

بهترین-منابع-آیلتس

۵- کتاب Listen Here

این کتاب توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است . در این کتاب به موضوعات مختلف و متنوعی اشاره شده همچون تور های تفریحی و معرفی مکان های جذاب یک شهر. این کتاب برای بخش دوم لیسنینگ آزمون آیلتس مفید است. کتاب Listen Here را می توانید هم به عنوان یک منبع مکمل در کنار کتاب اصلی آموزش ببینید و هم به عنوان یک منبع خودخوان آیلتس آن را مطالعه کنید.

منابع برتر لیسنینگ آیلتس

 

 

۶- کتاب Improve your IELTS listening and speaking skills

این کتاب از منابع بسیار مفید برای تمرین لیسنینگ هست، علاوه بر تمرینات بسیار مفیدی که در این کتاب فراهم آمده است،در کنار هر صفحه تکنیک هایی آورده شده است که تقویت لیسنینگ زبان را برای داوطلبان آسان می کند. کتاب improve your IELTS Listening and Speaking Skills ده درس را شامل می شود که هم دو مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ را با تقسیم بندی موضوعی مناسب پشش می دهد.

تقویت-لیسنینگ-آیلتس

۷- کتاب Improve Your skills Listening & Speaking for IELTS 4.5-6

این کتاب برای تقویت لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس نوشته شده و روی یک یا چند نوع سوال تمرکز دارد و به آموزش و تمرین همان نوع از سوال می پردازد. کتاب Improve Your skills Listening & Speaking for IELTS 4.5-6 مناسب level A2 می باشد تا B2.

هر درس با تمرینات لغت شروع می شود. کمی بعد تر به معرفی انواع سوال میپردازد. سپس برای زبان آموز در کادر هایی Exam information  تهیه شده که در آن اطلاعات آزمون و آنچه که باید درباره آیلتس بدانید را فراهم کرده است. در کادر هایی تکنیک های آزمون را برای شما قرار داده تا تکنیک های پاسخ گویی به سوالات را آموزش دهد و در انتهای هر درس هم نمونه سوالاتی قرار داده شده است تا تمرین کنید.

listening-and-speaking-improve-your-skills

 ۸- کتاب Improve your Skills Listening & Speaking For IELTS

در این کتاب به صورت موضوعی درس به درس به همراه لغات مرتبط هر درس نوشته شده است. کتاب improve your skills listening and speaking برای کسب نمره آیلتس ۶ به تا ۷.۵ فراهم آمده است و در آن تمرینات شبیه سازی شده و نزدیک به آزمون اصلی قرار گرفته است. دیگر ویژگی این کتاب آموزش تکنیک های مناسب آزمون آیلتس است و مولف علاوه بر آموزش این تکنیک به مرور و در هر درس به معرفی کردن انواع سوالات لیسنینگ میپردازد. این کتاب نیز علاوه بر این که برای آمادگی لیسنینگ فراهم آمده است، همانند کتاب improve your IELTS Listening and Speaking Skills  به عنوان منبعی برای تقویت اسپیکینگ نیز معرفی می گردد.

improve-your-skills

۹- کتاب IELTS Advantage

مجموعه کتابهای IELTS Advantage  برای تقویت مهارت‌ های مختلف آیلتس از جمله listening طراحی شده، کتاب مربوط به مهارات لیسنینگ ۹ درس را شامل می شود که در آنها نمونه سئوالات لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس برای افرادی که به نمره ۷ به بالا نیاز دارند، فراهم شده است. بنابراین اگر که قبولی با نمره بالای ۷ از آیلتس را در برنامه مطالعهتی خود هدف قرار داده اید، این کتاب می تواند شما را در این مسیر بسیار کمک کند. در بخش اول این کتاب، توضیحات کامل در مورد دو بخش listening و speaking و نحوه نمره‌دهی آزمون آیلتس وجود دارد تا با اطلاعات کافی به سراغ تست های آزمون آیلتس بروید.

بهترین-منابع-آمادگی-آیلتس

۱۰- کتاب Collins English for Exams Listening for IELTS

این کتاب منحصرا برای بخش listening آیلتس طراحی شده و به کسب نمره ۷ به بالا در این امتحان کمک شایانی می‌کند. کتاب  Collins English for Exams Listening for IELTS نمونه سئوالات آیلتس، نکات و تکنیک‌های مربوط به بخش لیسنینگ‌ آیلتس و لغات مرتبط با موضوع هر درس آموزش داده می‌شود.

Collins English for Exams Listening for IELTS

منابع معتبر آنلاین برای تقویت لیسنینگ آیلتس

در سالهای اخیر علاوه بر کتابها در نسخه کاغذی و دیجیتال سایت های بسیاری برای تقویت مهارت های آزمون آیلتس نسبت به آموزش آنلاین و ارائه تمرینات آیلتس اقدام کرده اند که می توانیم آنها را در دسته بندی منابع لیسنینگ آیلتس برای مطالعه و تست سطح listening قرار دهیم.

  • Pearson Longman iTest: با مراجعه و ثبت نام در سایت i-tests.com می توانید به صورت رایگان دسترسی کاملی بر Listening های عالی و با کیفیت را داشته باشید.
  • Parapal و Self Access: منابع دیگر وبسایتهای  Parapal و Self Access برای انجام تمرین های خوب و عالی آزمون آیلتس به شما کمک بسیاری می کند.
  • OUP: این وبسایت دارای ساختار های آزمون آیلتس نمی باشد اما منبع بسیار خوبی برای تمرینات پیرامون Listening آزمون آیلتس می باشد.

 

شما می توانید با بهره گیری از منابع معتبر آیلتس و تمرین و تکرار مستمر به نمره دلخواهتان در آزمون آیلتس دست پیدا کنید. جهت مشاوره، تعیین سطح رایگان و شرکت در کلاس های آنلاین و حضوری زیر نظر استاد سجادی از طریق شماره ۲۲۹۰۲۱۳۳ با ما در تماس باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *