اعتراض به نمره آیلتس

اعترض به نمره آیلتس

اگر که شما از داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس هستید و در این آزمون شرکت کرده اید و یا قصد شرکت در این آزمون بین المللی را دارید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در صورتی بروز اشتباه در تصحیح بخش های مختلف آزمون آیلتس و نگرفتن نمره ای که نتیجه تلاش های شماست چطور می توانید اعتراض خود را نسبت به نمره آیلتس به مراجع برگزار کننده اعلام کنید تا پیگیری های لازم را انجام دهند و پاسخ های شما را مجددا تصحیح کنند.

 

چطور نسبت به نمره آیلتس اعتراض کنیم؟

اعلام درخواست برای بازنگری نمره شما در آزمون آیلتس قواعد و مراحل خاص خود را دارد. تصحیح دوباره آزمون (یا Remark-EOR) اصطلاحی است که برای اعتراض به نمره آیلتس به کار برده می شود. شرایط اعتراض نسبت به نمره آیلتس به این صورت است که شما می توانید بنا به صلاح دید خود نسبت به یک بخش خاص از 4 مهارت اصلی و یا تمامی بخش ها درخواست تجدید نظر کنید.

پیش از اقدام به درخواست تجدید نظر نسبت به نتیجه آزمون آیلتس حتما با اساتیدی که تجربه آموزش در کلاس های تدریس خصوصی آیلتس و تحلیل آزمون را دارند مشورت کنید.

نمره آزمون آیلتس

روند درخواست تجدید نظر نمره آیلتس

در صورتی که نسبت به اعلام اعتراض خود به اطمینان کافی رسیده باشید می توانید در کمتر از چهار هفته پس از تاریخ آزمون فرمی به عنوان “Enquiry on Results” را پر کنید و آن را به همراه کارنامه خودتان به مرکزی که در آن آزمون داده اید تحویل بدهید. مراکز برگزاری آزمون در ایران راه های مختلفی را برای این کار پیشنهاد می دهند. از طریق تماس با این مراکز و انجام هماهنگی می توانید مراحل تحویل کارنامه و درخواست اعتراض خود را بصورت حضوری و یا پستی انجام دهید تا آنها نیز آزمون شما به جهت بررسی و امتیازدهی مجدد به دفاتر اصلی آیلتس در انگلستان و استرالیا بفرستند.

 

هزینه اعتراض به نمره آیلتس چقدر است؟

برای این درخواست باید مبلغی را که تقریباً نصف هزینه امتحان اصلی است پرداخت کنید. این مبلغ البته در صورت تغییر نمره شما به نمره ای بالاتر به شما بازگردانده خواهد شد. شما شش هفته پس از تاریخ امتحانتان وقت دارید تا درخواست تصحیح دوباره کنید. کافی است با مرکز آیلتسی که در آن امتحان داده اید تماس بگیرید تا آن ها فرم “Enquiry on Results” را در اختیار شما قرار دهند. پس از پر کردن فرم و پرداخت مبلغ میتوانید ظرف شش هفته آینده پس از دریافت فورم توسط IDP  منتظر گرفتن نتیجه باشید. نکته مهم این است که اگر در شرایطی هستید که محدودیت زمانی برای نمره دارید به خاطر زمان بردن پروسه تصحیح دوباره، شاید بهتر باشد دوباره امتحان بدهید.

درخواست تجدید نظر به نمره آیلتس

پس از درخواست تجدید نظر چه اتفاقی می افتد؟

موسسه برگزار کننده آیلتس فرم را به IDP ارسال میکند. همانطور که حتماً اطلاع دارید برگه های شما پیشتر برای IDP  فرستاده شده است. IDP طبق درخواست شما درخواست دریافت صدای ضبط شده Speaking را میکند و برگه ها را هم که از قبل دارد. IDP دوباره برگه ها و صدای ضبط شده را توسط ممتحن دیگری غیر از کسی که بار اول برگه شما را نمره داده تصحیح می کند و نظرنهایی خود را به مرکز برگزار کننده اعلام مینماید.

پس از اینکه عملکرد شما در آزمون آیلتس مجددا بررسی شد، مرکزی که در آن در آزمون آیلتس شرکت کرده اید، به شما ایمیلی را ارسال می کند که در این ایمیل بیان شده است که آیا تغییری در نمرات آیلتس شما ایجاد شده است یا خیر. اگر که نمرات شما همانند قبل باشد، به شما مدرک آیلتس اصل بازگردانده خواهد شد.

اما اگر تغییری در نمرات شما ایجاد شده باشد و در هر کدام از تست های لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و یا اسپیکینگ نمره بیشتری را دریافت کرده باشید هزینه ای که برای ارسال درخواست پرداخت کرده اید به شما بازگردانده می شود و یک مدرک جدید توسط مرکز برگزاری آیلتس برای شما صادر می شود.

اعتراض به نمره آزمون آیلتس

احتمال تغییر نمره آیلتس چقدر است؟

توجه داشته باشید که احتمال تغییر نمره خیلی زیاد نیست. با توجه به اینکه همه ممتحن های آیلتس دوره های فشرده و سخت و مشابهی را میگذرانند، کمتر پیش می آید که در تصحیح دوباره Reading  و Listening نمره ای تغییر کند. گرچه بعضاً در آزمون Speaking  و Writing شاید یک نمره تغییر اتفاق بیافتد ولی تغییر در آزمون های Listening و Reading بسیار نادر است. خیلی کم دیده شده تا نمره ای بیش از یک نمره تغییر در هر بخشی پس از تصحیح دوباره اتفاق بیافتد. پس در صورتی که واقعاً مطمئنید که اشتباهی پیش آمده برای تصحیح دوباره اقدام کنید به خصوص که هزینه آن هم کم نیست.

توجه داشته باشید که برای هر آزمون آیلتس فقط یک بار حق اعتراض وجود دارد و اگر بعد از اعتراض باز هم از نمره جدیدتان راضی نبودید یا حتی اگر نمره تان اصلاً تغییری نکند، دیگر نمی توانید برای بار دوم به همان آزمون آیلتس اعتراض کنید. البته با توجه تجربه بالای ممتحن های آزمون آیلتس و نظارت مداومی که روی کار آنها وجود دارد، منطقی هم نیست که بخواهید برای بار دوم هم به نمره آزمون اعتراض کنید و هزینه مجدد پرداخت کنید.

امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و با فرایند مربوط به ارسال درخواست تجدید نظر برای نمره آزمون آیلتس آشنا شده باشید. شما نیز اگر تجربه ای در مورد اعتراض به نمره آیلتس دارید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *